Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Twitter’da Hashtag ile Başarılı Olmanın En Etkin Yolları
#1
Photo 
Twitter’da Hashtag ile Başarılı Olmanın En Etkin Yolları
 
Twitter artık hayatımızda büyük bir yere sahip. Günümüzde hemen hemen herkes sosyal medyayı yakından takip ediyor. Boş vakitlerimizin çoğunu sosyal medya hareketlerini takip ederek geçiriyoruz. Size bu yazıda Twitter’ın hashtag’in ne işe yaradığınız ve planlı programlı kullandığı zaman nasıl etkiler bıraktığını aktaracağız. Twitter Hashtag ile başarılı olmanın 6 Adımda sizlere aktarıyoruz.

twitter-hashtag-571x357.png
 
Bu stratejiyi 6 Adımda Ele Alalım
 
Hashtag statejisiyle başarılı Olmanın Yolları;
 
-Kendinize bir strateji belirleyin
 
– Sonra dikkat çekici bir hashtag belirleyin
 
– O hashtage sahip çıkın
 
– Nasıl kullanıldığını izleyin
 
– Sohbetlerde bulunun
 
– Ve hashtaginizi özgür bırakın
 
Eğer firmanız için bir kampanya düzenleyecekseniz ve bunu twitter hashtag yoluyla bunu uygun bir yolla başarabilirsiniz. İlk önce hashtaginizi seçmek için iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Doğru politikayı izlemek istiyorsanız firmanıza en uygun olabilecek hashtagi belirlemelisiniz.  Bu işin en zor kısmı doğru hashtagi bulabilmektedir.
 
Strateji Hakkında
 
Araştırmanızı yaptıktan sonra markanız için doğru hashtagi bulduysanız hashtagi nasıl kullanıp kullanmadığınızı ve ne kadar aktif olup olmadığınızı yapılan konuşmaların ve taglerin kullanımı belirleyecektir. Firmanız için kendi hashtaginizi oluşturun ve işletmeniz hakkında müşterileri sayfanıza yönlendirin.
 
Şirket Politikası
 
Hashtag oluşturduysanız bunun farklı ve dikkat çekici olduğundan kesinlikle emin olun farklı hashtagler müşterinin ilgisini çeker. Bu hashtaglere işletmenizin adını da dahil etmeyi unutmayın Seçtiğiniz hashtagi insanlar başka amaçla kullanıyor mu kullanmıyor mu o hashtaglere neler yazmışlar dikkatlice kontrolünü sağlayın.
 
Anahtar stratejinizi belirleyin ve ufak tefek sohbetlere katılın atılan twettlere cevap verin ve online olmaya dikkat edin.  Kullanıcılar da sizin belirlediğiniz hashtagi kullanarak sohbete katılabilir ve sizinle direkt iletişime de geçebilir. Bazen de hashtag oluşturarak soru cevap bölümü yapabilir ve sizlere sorulan sorulara yanıt vererek karşılık verebilirsiniz.
 
Konferans ya da Etkinlik
 
Bir işletme etkinliği yapıyorsanız etkinlik için özel olarak hashtaglerde oluşturarak etkileşiminizi geliştirebilirsiniz. Ziyaretçileri bu hashtagleri kullanmaları için tevşik edebilir konuya dahil olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu işlem markanızı promote ederken Twitter da ki konuşmalarınızı organize etmenize de vesile olur.
 
Promosyon Yapın
 
Eğer bir promosyon düşünüyorsanız ve bunu hayata geçirmeyi planlıyorsanız takipçilerinizi ve ziyaretçilerinizi bu hasgtagleri kullanmaya teşvik edin. Misal sizin hashtaginizin gelişmesine yardımcı olan ziyaretçilere siz de yardım edebilir en çok paylaşım yapan tweet atan, retweet yapan kullanıcılara ödül de verebilir ve markanızda ki ilgiyi arttırabilirsiniz.
 
Kullanım Takibi Yapın
 
Twitterda çok konuşulan konular gündem olur ve ön plana çıkar. Bu bilgisayarlarızda ana sayfanızın sol alt köşesinde durur. Coğrafi konumlara göre listelenir. Twitter da Trend Topic olmanız için geniş kitleye hitap etmeniz ve sıklıkla sizin adınıza konuşulması gerekir.  Bunu da en etkin şekilde yapabilmeniz için hashtaginize birçok kullanıcının katılmasını sağlamalısınız. Ve özel bir etkinlik belirleyerek bu işlemi sürdürmenizdir.
 
TweetDeck, Hootsuite veya Radian6 gibi oluşumlardan faydalanarak takip kriterlerini kullanabilir ve hashtaglerinizin nasıl gelişim gösterdiğini gerçek zamanlı net bir şekilde görebilirsiniz. Hem kullanıcıların neye ilgi duyduklarını ve hangi konuda konuştuklarını da görebilirsiniz. Tabi bu platformlar eski konuşma aratmada size bir limit koyuyor ve lansman öncesi ayarlama yapmanız da çok önemli bir konu.
 
Sohbete Katılın
 
Doğru hashtaginizi bulduktan sonra bu konunun üzerine gidin ve hashtagi sahiplenin ve sadece sizin etkileşiminizde kullanılmasını sağlayın. Bir hashtagi markanızla şirketinizle ve etkinliğinizi duyurmak istiyorsanız sürekli bu hashtagi kullanmanız gerekmektedir.  Firmanız da çalışan kişileri müşterilerinizi ve tanıdığınız herkesi bu hashtagleri kullanmaya teşvik edin. Düzenli olarak tweetler atın. Bildiğiniz üzere sosyal medya gerçek zamanlı olarak çalışır ve eski twitler alakasız bir hale dönüşür.  Konuşmalarınızı her daim devam ettirin ve olabildiğince aktif olun. Hashtaginizi günde birkaç kere veya hafta da düzenli bir şekilde kullanmak hashtaginizi ayakta tutar.
 
Abartmamaya Çalışın
 
Biliyorsunuz ki Twitter da tweet atarken 140 karakter sınırlaması var. 140 karakterlik mesaj bölümüne olabildiğince hashtag koymak ne kadar cazip gözükse de kesinlikle böyle bir şey yapmayın. Hedef kitlenizi genişletmek için mesajlarınızı moda olan sözcüklerle doldurmanız ve gündeme ilişkin şeyler yazmanız gerekir. Mesajlarınızı açık ve düzenli bir şekilde yazın. Sadece markanızla ilgili hashtagler kullanamaya çalışın.  Yazdığınız mesajlarda 2 veya 3 hashtagi geçmeyin. Çok hashtag çöpe dönüşür ve kullanıcılar bundan hiç memnun kalmaz aksine rahatsızlık bile duyar.
 
Olabildiğince Özgür Olun
 
Hashtag politikası uygularken hedefiniz belli bir zaman dilimi içinse aynı mesajı ve temayı tekrar etmeyeceksiniz hashtag’i serbest bırakın. Etkinliği biten hashtagleri tekrar tekrar kullanmayın. Kullanım süresini aştığınız hashtaglere geri dönmeyin ve kampanyalar için kendinize yeni hashtagler belirleyin. Eğer hashtag konusunda başarısız olup istediğiniz geri dönüşü sağlayamadıysanız hashtagleri sosyal medya kanallarından silebilirsiniz.
 
Twitter yoluyla belirlediğiniz hashtagler sayesinde markanız için hedeflediğiniz başarıya ulaşabilir ve farkındalık da yaratabilirsiniz.


Kaynak: http://sanalyonetmen.com/twitterda-hashtag-ile-basarili-olmanin-en-etkin-yollari/
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Twitter Hesabınızı Yönetmek için En İyi Sosyal Medya Araçları Sanal Yönetmen 1 874 25-12-2018, Saat: 16:35
Son Yorum: kadir377
  Twitter Gelişmiş Arama Özellikleri Sanal Yönetmen 1 1,291 25-12-2018, Saat: 16:34
Son Yorum: kadir377
  Twitter Reklam Modelleri Sanal Yönetmen 0 950 29-03-2017, Saat: 15:17
Son Yorum: Sanal Yönetmen
  Twitter’da Hashtag ile Pazarlama Sanal Yönetmen 0 1,039 28-01-2017, Saat: 11:15
Son Yorum: Sanal Yönetmen
  Kurumsal Hesaplar İçin Twitter Önerileri Sanal Yönetmen 0 858 28-01-2017, Saat: 10:50
Son Yorum: Sanal Yönetmen

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi