Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Site İçi SEO Faktörleri – Güncel İçerik ve Anahtar Kelime Kullanımı
#1
Güncel İçerik ve Anahtar Kelime Kullanımı
Google sıralamalarına etki eden Site İçi SEO Faktörlerini üç ana başlığa ayırmıştık. Önceki yazılarımızda Site İçi SEO Faktörlerinden olan Meta ve Başlık konusu ile İçerik Bazlı SEO konusunu ele almıştık. SEO Kriterlerine etki eden Site İçi SEO Faktörlerinin üçüncü ana başlığı ise aşağıda bahsettiğimiz Güncel İçerik ve Anahtar Kelime Kullanım Faktörleridir.

site-ici-seo-faktorleri-guncel-icerik-ve...%C4%B1.jpg

Sayfa Yüklenme Hızı

Sayfa yüklenme hızı 2015 yılından itibaren en önemli SEO kriterlerinden birisi olmuştur. Çünkü arama motorları özellikle Google, sayfa yüklenme hızı değerlerini sıralama faktörü olarak kullanmaktadır. Sayfa yüklenme hızı hem organik ziyaretçiler hem de Google botları açısından çok önemli bir kriterdir. Sayfa yüklenme hızınızı öğrenmek ve iyileştirmek içinGoogle Page Speed Tools’u kullanabilirsiniz.Güncel İçeriğin ÖnemiWeb sitenize güncel içerikler girmeniz, arama motorları sıralamalarına olumlu yönde etki eden bir kriterdir. Siteye güncel içerik girişi, Google Caffeine algoritması ile önem kazanmıştır. Belli bir konuyla ilgili güncel içerik girmeniz, arama sonuçlarında sitenizin ön planda olmasını etkilemektedir. Özellikle ‘zaman filtreli’ yapılan aramalarda, güncel içeriğe sahip web sayfalarına Google tarafından öncelik tanınmaktadır.İçerik Güncelleme Sıklığı


Bir üst başlıkta güncel içeriğin öneminden bahsettik. Bununla beraber sitenizde yer alan mevcut içeriklerin güncellenme sıklığı da sıralamanıza olumlu yönde katkı sağlayan bir faktördür. Sitenizde yer alan mevcut yazıların içerisine; yeni bilgiler, görseller, anahtar kelimeler veya yeni yorumlar eklenmesi içeriğinizi güncel tutacaktır. Bu durumda Google nezdinde siteniz için olumlu sonuçlar doğuracaktır.

guncel-icerik-ve-anahtar-kelime.jpg

Hit Almış İçeriklerin Güncellenmesi

Web sitenizde yer alan içerikleri güncellerken önce, çok trafik almış ve okunma sayısı en yüksek olan içeriklerden başlayın. Bu içerikler size daha çok fayda sağlayacaktır. Bunlar daha önceden arama motoru botları tarafından en çok ziyaret edilen sayfalar olduğu için, diğer sayfalara göre daha faydalı olacaktır. Ayrıca ziyaretçiler tarafından ilgi çeken bir konunun tekrar canlanması sağlanacaktır. Bu gibi durumlardan dolayı, diğer sayfaların güncellenmesine nazaran daha olumlu etkiler oluşturacaktır.İçerikte Anahtar Kelime KullanımıSite içeriklerinde anahtar kelime kullanımı, arama motoru sıralamalarını etkileyen önemli faktörlerdendir. İçeriğinizin ilk 100 kelimesi arasında anahtar kelimelerinizin yer almasına özen göstermelisiniz. Ayrıca anahtar kelime kullanım oranları içerik uzunluğunuza göre değişkenlik göstermektedir. Bu açıdan, her 100 kelime içinde 1 anahtar kelimeye yer vermeniz doğru bir kullanım olacaktır.Anahtar Kelimelerin Başlık Etiketleriyle KullanımıBaşlık etiketleri, aranan kelimelerle ilgili olan kısmı temsil eden ve sayfada bulunan içerikleri tarif eden kısımdır. Bu duruma sitenizin Google üzerindeki yol tarifi denebilir. Bu yüzden sitenizde yer alan yazı içi başlıklarda, anahtar kelimeleri kullanmanız diğer önemli bir kriterdir. Bu başlıklarda kullanacağınız etiketler, Google aramaları sırasında gösterilen sonuçlarla bağlantılı olacaktır. Metin içerisinde H1 ile kullanılan başlıklarda yer alan anahtar kelimeler, H2 ve H3 etiketleriyle kullanılan başlıklarda geçen anahtar kelimelere göre daha etkilidir.Anahtar Kelime Sıralaması


Ziyaretçiler tarafından aramalarda kullanılan kelimeler ile sayfa içeriğinizin ve içerikteki anahtar kelimelerinizin bağlantılı olması gerekmektedir. Bu site sıralamanıza olum yönde etki eden bir durumdur. Bu yüzden anahtar kelimelerinizi sıralarken, kullanıcıların arayacağı şekilde kullanmalısınız. Örnek ile açıklayacak olursak; SEO’nun önemini açıklayan bir içeriğiniz olduğunu varsayalım. İçerikte anahtar kelimeleri kullanırken ‘SEO Önemlidir Neden’ şeklinde değil ‘SEO Neden Önemlidir’ şeklinde kullanmanız doğru olacaktır.

site-ici-seo-anahtar-kelime-kullanimi.jpg

Doğru Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimelerinizi ziyaretçi bazlı düşünerek oluşturmalısınız. Yani kullanıcının arama yaparken yazacağı kelimeler ile sizin belirlediğiniz anahtar kelimeler eşleşmelidir. Kullanacağınız anahtar kelimeyi tek tip oluşturmak yerine, çeşitli türevleriyle birlikte kullanmanız yararınıza olacaktır. Örnek verecek olursak; anahtar kelimenizin “SEO” olduğunu varsayalım. SEO kelimesini; SEO fiyatları, garantili SEO, kurumsal SEO, İstanbul SEO ve benzeri türevleriyle kullanmalısınız. Anahtar kelimelerinizi belirlemek için Adwords Keyword Planner aracını ve Webmaster Tools aracını kullanabilirsiniz.


Site İçi SEO Faktörleri yazısı içerisinde kullanılmış olan SEO Terimlerinin anlamlarınaStratejik SEO Sözlüğünden bakabilirsiniz.

Site İçi SEO Faktörleri konusunda vermiş olduğumuz hizmetleri Site İçi SEO Hizmetisayfamızdan inceleyebilirsiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi ve teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SEO Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Site içi SEO Faktörleri Sanal Yönetmen 0 457 17-05-2018, Saat: 11:32
Son Yorum: Sanal Yönetmen
  WordPress Site Hızını Arttırmanın Yolları Sanal Yönetmen 0 435 02-02-2018, Saat: 15:31
Son Yorum: Sanal Yönetmen
  Web Site Yazılımını Değiştirirken SEO Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler Admin 0 668 01-02-2017, Saat: 10:00
Son Yorum: Admin
  Site İçi SEO – Site / Sayfa Yapılandırma Faktörleri Admin 0 807 28-01-2017, Saat: 10:20
Son Yorum: Admin
  Site içi SEO – Site içi Link İnşası Admin 0 788 26-01-2017, Saat: 11:17
Son Yorum: Admin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi