Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Banu Akçal Vajinismus - www.banuakcal.com
#1
VAJİNİSMUS

            Kadınlar erkeklere oranla daha hassas bir yapıya sahip oldukları için hastalıklara yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Sadece kadınların yakalandığı bir çok hastalık vardır. Bu hastalıklardan biri de vajinismus.
Hastalığın nedenlerine bakacak olursak. Kadınların çocukluk ve genç kızlık çağlarında erkeklerin kötü olduğu, cinsel ilişkinin kötü bir şey olduğu, asla bunu yapmaması gerektiği gibi telkinler alırlar. Böyle olunca kadınlar bilinçaltında cinsel ilişkinin yanlış bir şey olduğu bilgisini kodlar. Bu etkenler genelde kapalı toplumlarda, Müslüman toplumlarda görülmektedir. Hastalığın sebeplerine bir başka açıdan bakacak olursak da kadınlar cinsel ilişkiye girdiklerinde kirleneceklerini, masumiyetlerini kaybedeceklerini düşünerek bundan çekinmektedirler. Yine geçmişinde kötü bir cinsel tecrübe, tecavüz yada tacize uğramış olmak da bu hastalığa sebep olabilmektedir.
            Bu hastalık neredeyse her 10 çiftten birinde görülmektedir. Peki kişi vajinismus olduğunu nasıl anlar? Linki tıklayarak da görebileceğiniz gibi https://banuakcal.com/Hastalarda ilk cinsel ilişki sırasında vajinal bölgede bulunan pelvik taban kaslarında meydana gelen istem dışı ve anlık kasılmalar meydana gelir. Kadın bu durumda kendini ilişkiye kapatır ve kesinlikle ilişkiye girmez. Kadında meydana gelen kasılmalar bazen öyle boyutlara ulaşır ki sırt kaslarında, bacak kaslarında hatta parmak kaslarında bile istemsiz kasılmalar görülmektedir. Çiftler bu hastalıktan çok şikayetçi olmakta ve vajinismus tedavisinin olmadığını düşünerek karamsar duruma düşmektedir. Bazı çiftler ise bunun bir hastalık olduğunun bile farkında olmamakla beraber ilişkiye girmek için zorlamaktadırlar. Ancak bu hastalık zorlandığı takdirde oldukça kötü sonuçlar doğurmaktadır. Bu hastalığı üçüncü bir kişiye anlatmaya çekinen çiftler de sorunlarına çözüm bulamamaktadır. Bu konuda çekinecek hiç bir durum yoktur çünkü bu surum bir hastalıktır ve çekinecek bir şey söz konusu değildir.
            Tedavisi %100 mümkün olan vajinismus tedavisi Ankarada  uzman bir hekime başvurulduğu takdirde kısa sürede çözüme kavuşturulabilir. Tedavi öncelikle kadının jinekolojik muayene olması ile başlamaktadır. Muayene sonucunda kadına kasılmaları durdurabilmesi için çeşitli egzersizler verilir. Daha sonra hastalığın temelinde yatan nedenleri çözebilmek adına kadın ve partneri terapistler tarafından ayrı ayrı seanslarla görüşmelere alınarak ve tedavi edilir. Bu aşamada kadın hastalığı yenebileceğine inanmalıdır bunun yanında erkeklere de büyük bir rol düşmekte ve eşlerine destek olmaları gerekmektedir. 
Ara
Cevapla
#2
Ankara'da hizmet veren Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op. Dr. İrfan Tarhan ile vajinismus ta deneyimli ve güvenli tedavi http://www.irfantarhan.com/vajinismus-ankara/
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cinsel İlişki Sorunları vajinismus.online bazkriz 0 179 15-05-2018, Saat: 20:09
Son Yorum: bazkriz
  Vajinismus Çözümsüz Değil ankaravajinismusdoktoru.com bazkriz 0 169 26-04-2018, Saat: 16:39
Son Yorum: bazkriz
  Banu Akçal https://banuakcal.com/ buse.sen 0 195 19-03-2018, Saat: 10:19
Son Yorum: buse.sen
  Banu Akçal https://banuakcal.com/ buse.sen 0 194 19-03-2018, Saat: 10:19
Son Yorum: buse.sen
  Vajinismus Tedavisinde Kesin Sonuç bazkriz 0 395 07-06-2017, Saat: 15:01
Son Yorum: bazkriz

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi